Biel i szarość w kuchniach – czy to słuszne kolory?

Biel i szarość to jedne z najgorętszych kolorów w ostatnich sezonach, szczególnie w kwestii aranżacji wnętrz. Dla wielu to jednak kolory trudne i problematyczne. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi może sprawić, że pomieszczenie stanie się sterylne lub po prostu… nudne. Jak temu zaradzić?

Szare kuchnie w stylu industrialnym

Pragnąc zastosować meble kuchenne o szarych frontach warto mieć gotowy plan na całe pomieszczenie. Jeśli szarość ma stanowić główny akcent w kuchni warto przemyśleć wykorzystanie stylu industrialnego. Króluje w nim właśnie szarość, przełamana bielą i czernią. W takich wnętrzach bardzo ważne są dodatki, takie jak lampy wzorowane na pofabryczne oraz posadzki, najlepiej wykonane z kafli. Wnętrze takie powinno być dobrze oświetlone, ale też bez zbędnych dodatków.

Biel to także interesujące rozwiązanie – do niedawna kojarzona była wyłącznie ze stylem skandynawskim. Projektanci przypomnieli nam jednak, że świetnie sprawdza się także w pomieszczeniach o stylistyce prowansalskiej czy angielskiej.

Maty czy powierzchnie gładkie?

Wiele osób zastanawia się jakie fronty wybrać – maty czy powierzchnie lśniące. Obie mają wiele zalet, więc decyzja ta powinna być gruntownie przemyślana. W przypadku powierzchni lśniących doskonale sprawdzą się one w mniejszych pomieszczeniach – fronty będą odbijać światło i sprawią, że pomieszczenie stanie się większe optycznie. Lśniące powierzchnie mogą jednak także przysporzyć znacznie więcej pracy podczas ich czyszczenia i chęci doprowadzenia do lustrzanego błysku. Dla wielu mogą okazać się także zbyt sterylne i nieprzyjemne.

W przypadku frontów matowych dają one poczucie większego komfortu oraz sprawiają, że kuchnia staje się bardziej przyjazna. Najlepiej sprawdzają się one w średnich i dużych kuchniach.