mar 26th, 2012Fronty i korpusy mebli kuchennych

Żeby wybrać odpowiednie meble kuchenne, trzeba czasami nie lada trudu, żeby znaleźć takie, które będą się nam podobały. Wystrój kuchni uzależniony jest bowiem od modeli, rodzajów oraz ogólnej stylistyki mebli kuchennych oraz tego, jaką wizję posiada się w głowie. Dlatego przydatna może być wiedza o tym, jakie fronty oraz korpusy mebli kuchennych są dostępne w Polsce. Z grubsza można je podzielić na tradycyjne, stylizowane, klasyczne oraz nowoczesne o bogatej kolorystyce.  Same rozmiary szafek pod względem szerokości mogą wahać się od 10 cm do 90 cm. Głębokość szafek stojących oraz szuflad zwykle nie przekracza 50 cm. Umieszczony na nich blat powinien zawsze wystawać na około 2 cm.

Ponadto zawsze należy zostawić trochę przestrzeni pomiędzy szafkami a ścianą, żeby pociągnąć tamtędy ewentualne przewody na przykład od kuchenki elektrycznej. Jeżeli zaś chodzi o same fronty, wyróżnić można przede wszystkim drzwiczki szafek, które najczęściej wykonywane są naturalnie z drewna litego. Materiałem przeważnie są najpopularniejsze gatunki drzew – buk, sosna, dąb, brzoza, czasami też wiśnia lub czereśnia. W zależności od koloru lub pokrycia (bejca lub lakier, często też woskowanie) niektóre gatunki drewna mogą z czasem ciemnieć, tak dzieje się na przykład z drewnem sosnowym. Fronty wykonywane są również z laminowanej płyty wiórowej w technologii softforming lub postforming.

Fronty wykonane w tej pierwszej technologii posiadają przeważnie płyty o krawędziach krytych innym materiałem, często drewnianym lub z PCV, natomiast w przypadku tej drugiej technologii, płyty zawsze posiadają zaokrąglone dwie krawędzie, co doskonale zauważyć można na przykład w przypadku blatów kuchennych. Ich powierzchnia może być równie dobrze matowa, jak i z połyskiem. W przypadku korpusów mebli kuchennych , wykonywane są one najczęściej z płyt wiórowych, które są laminowane. Producenci nakładają grubszą okleinę na znajdujące się na widoku powierzchnie. Droższe modele wykonywane są w całości oraz płyt MDF.

 

If you enjoyed this post, please consider leaving a comment or subscribing to the RSS feed to have future articles delivered to your feed reader.

Odpowiedzi: 2 do “Fronty i korpusy mebli kuchennych”

  1. admin 01 kwi 2012 15:41

    Wymiana frontów do kuchni jest znacznie tańsza, niż zakup nowych mebli, a efekt może być zaskakująco dobry. Osobiście dokonałem takiej modernizacji i moja kuchnia nabrała zupełnie nowego wyglądu.

  2. Audica 01 kwi 2012 15:41

    Aranżując kuchnię, zdecydowałam się na meble o lakierowanych frontach i okazało się, że jest to kompletna pomyłka, gdyż gotując otwieram różne szafki i zostawiam na nich odciski palców, które są na tych błyszczących powierzchniach bardzo widoczne. Ciągle więc biegam ze ścierką, czyszcząc je a i tak nigdy nie są idealnie gładkie. Nie polecam.

Trackback URI | Kanał RSS

Zostaw komentarz