Jak dbać o czystość w kuchni?

Kuchnia jest miejscem przyrządzania posiłków, a niejednokrotnie również ich jedzenia, picia porannej kawy, spotkań z rodziną. Jak dbać o czystość w kuchni?

Warto zadbać nie tylko o jej funkcjonalność, ale przede wszystkim elegancję i czystość. Niestety, miejsce to jest także wyjątkowo narażone na działanie brudu, pary wodnej, tłuszczu. Jak zapobiegać trwałym ubrudzeniom? Oto kilka porad!

Czystość w kuchni – postaw na materiały wysokiej jakości

Najlepszym sposobem jest zapobieganie niż leczenie – znamy wszyscy to powiedzonko. Sprawdza się ono również w przypadku kuchni. Podczas meblowania nowej kuchni powinniśmy myśleć nie tylko o jej pięknym wyglądzie, ale i o tym, aby wykorzystane materiały były odporne na wnikanie brudu. W przypadku mebli kuchennych laminaty pokrywające deski meblowe powinny być nieprzepuszczalne. Oznacza to, że ich struktura nie może być porowata – dzięki temu brud nie będzie wsiąkał do środka i przedostawał się do głębszych warstw mebla. Gładka struktura mebla kuchennego pozwoli czyścić go z łatwością!
Podobnie ma się sprawa ze ścianami – powinny być one pokryte wzmocnionymi tapetami, które umożliwiają ich ścieranie lub kaflami. W przypadku tych drugich również zwracajmy uwagę na ich strukturę – kafelki powinny mieć gładką powierzchnię, którą będziemy czyścić z łatwością.

Jakich preparatów używać do czyszczenia powierzchni kuchennych?

Z pewnością nie powinniśmy czyścić kafli czy armatury byle czym. Obecnie w sklepach z chemią domową znajdziemy setki produktów dedykowanych do różnorodnych powierzchni. Zazwyczaj do armatury dedykowane są mleczka oraz spraye, powierzchnie drewniane możemy czyścić szmatką nasączoną płynem do mebli lub specjalnymi ściereczkami do drewna. Te ostatnie są szczególnie wygodne w użyciu. Warto mieć zawsze pod ręką czyste bawełniane ściereczki – znajdziemy je bez trudu sprzedawane w rolkach. Podczas mycia powierzchni w kuchni nie zapominajmy o użyciu rękawic do sprzatania – dzięki nim nasza ksóra nie zostanie podrażniona substancjami chemicznymi!