Kiedy kuchni brak… Jak urządzić aneks kuchenny

Bywają mieszkania, w których pomieszczenia przeznaczone na kuchnię są przeraźliwie małe. Wówczas pojawia się czarna rozpacz, jak w ogóle w takiej kuchni będzie można przygotować obiad, nie mówiąc już o jego spożyciu. Jednakże istnieje kilka rad na to, jak wybrnąć z takich pozornie tylko nieprzyjemnych sytuacji. Mała kuchnia nie zawsze może oznaczać złą kuchnię. Sztuka polega na odpowiednim dopasowaniu do wymiarów całego pomieszczenia aneksu kuchennego. Wielu producentów w swoich ofertach posiada konkretne zestawy, w których meble kuchenne dedykowane są właśnie do urządzania małych pomieszczeń. Jednakże nie można zapominać o trójkącie roboczym, który narzuca w zasadzie jedyne, ale również i najważniejsze wymogi dotyczące ustawiania w kuchni urządzeń kuchennych.

Dlatego myśląc o aranżacji aneksu kuchennego warto umieścić jak najbliżej siebie lodówkę, zlew oraz kuchenkę. Bardzo często w przypadku aneksów stosuje się jednak jeden ciąg technologiczny, czyli umieszczenie wszystkich urządzeń kuchennych w jednej linii. Całość spaja naturalnie blat kuchenny. Pamiętać jednak należy, że nawet w przypadku aneksu należy zadbać o drobną przestrzeń wypełnioną blatem pomiędzy kuchenką a zlewem. Umożliwia to zawsze postawienie na nim rzeczy, które mogą być na przykład wyjęte z lodówki, lub zdjęte z kuchenki. W przypadku aneksów kuchennych, które muszą zmieścić się w tak zwanych wnękach, polecany jest blat w kształcie litery U.

Dzięki takiemu zastosowaniu oraz umieszczeniu urządzeń kuchennych na wszystkich trzech płaszczyznach, osoba przebywająca w tak urządzonej kuchni w zasadzie ma wszystko na wyciągnięcie ręki i nie potrzebuje wcale daleko chodzić. Warto także zadbać o aspekt wizualny. Aneks kuchenny musi być tak urządzony, żeby jednocześnie mieścił w sobie wszelkie potrzebne sprzęty, ale optycznie nie wydawał się przytłaczający. W przypadku mebli kuchennych warto pomyśleć o takich zestawach, które umożliwiają połączenie na przykład kuchenki w postaci blatu grzewczego, pod nią wówczas można umieścić pojemne szafki oraz szuflady. Podobnie rzecz dotyczy komory ze zlewem.