Kuchnia nowoczesna czy klasyczna?

Aranżacja kuchni jest niezwykle ważna. Z jednej strony powinna idealnie się komponować ze stylem salonu, szczególnie w przypadku tak modnej obecnie kuchni otwartej, ale z drugiej strony może mieć swój własny i niepowtarzalny rys. Decyzja o tym, czy kuchnia ma zostać zaprojektowana nowocześnie czy też klasycznie nie należy do łatwych, ale ma znaczenie w kontekście wyboru mebli kuchennych.

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna – trudny dylemat

Na pewno nie należy kierować się jedynie modą, bo ona jest zmienna, a raczej ciężko byłoby kupować nowe meble kuchenne co dwa lub trzy lata. Podstawowym wyznacznikiem musi być gust domowników, w końcu to oni przebywają w tym pomieszczeniu na co dzień. Wnętrze powinno pozostać przyjazne dla oka, a jednocześnie bardzo funkcjonalne i w pełni odpowiadające ich stylowi życia.

Piękno klasyki?

Kuchnie klasyczne nadal mają szerokie grono zwolenników, którzy doceniają wyjątkowe i ponadczasowe piękno materiałów naturalnych w stonowanych kolorach, a zarazem wysublimowane elementy dekoracyjne nadające specyficzny charakter całemu wnętrzu. Klasyczne meble kuchenne są zazwyczaj wykonane z drewna, kamienia bądź foliowanej płyty MDF i łatwo je poznać po ornamentowanych frontach, szklanych witrynach oraz ciekawych i ozdobnych uchwytach. W takiej aranżacji nie ma miejsca na duże kontrasty i ostre kolory, a dominują delikatne pastele, najczęściej odcienie beżu, brązu oraz biel. Klasyka ma też różne odcienie, więc dwie kuchnie zaprojektowane w takim stylu mogą trochę odmiennie wyglądać.

A może odważna nowoczesność?

To z kolei propozycja dla bardziej odważnych osób, które lubią eksperymentować. Kuchnie nowoczesne charakteryzują się dużym uporządkowaniem przestrzeni, w której dominuje minimalizm. W przypadku mebli kuchennych mamy do czynienia najczęściej z budową modułową, a przede wszystkim z prostymi, gładkimi frontami i brakiem ozdobników. Meble z lakierowanej płyty MDF, szkła lub metalu najczęściej będą też pozbawione widocznych uchwytów. Dominujące kolory grafitu, bieli i szarości bywają ciekawie skontrastowane z elementami czerni, czerwieni lub innych ostrych barw.

Tak naprawdę jedna i druga propozycja ma swoje zalety, więc tylko od gustu i upodobań domowników zależy, jak będzie wyglądać pomieszczenie kuchenne. Natomiast meble szukaj na http://fachowiec.opole.pl/meble-kuchenne.html.