Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Stworzenie kuchni w stylu skandynawskim od podstaw to nie lada wyzwanie, zarówno dla samego właściciela pomieszczenia, jak i architekta. Na szczęście dzisiaj nie ma żądnego problemu ze znalezieniem odpowiednich produktów, materiałów, tworzyw – dzięki nim stworzymy wnętrze funkcjonalne i wygodne. Jak to możliwe?

Postaw na trwałe materiały, również drewno

Z czym kojarzy nam się styl skandynawski? Bez wątpienia przed oczami stanie nam ściana lasu, a przy niej niewielki domek, z którego kominka wydobywa się dym. Drewniane domy faktycznie są chętnie wznoszone w okolicach Skandynawii – wszystko przez dostępność drewna. My również pamiętajmy o tym, aby lite drewno znalazło się w naszej kuchni! Kuchnia skandynawska łączy dwa trendy – sterylność i gładkie powierzchnie z naturalnymi tworzywami, takimi jak wspomniane drewno. Jak połączyć je harmonijnie?

Podstawą są jasne kolory i stworzenie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Podczas zamawiania mebli zastanówmy się, które elementy faktycznie będą nam potrzebne, a z których możemy zrezygnować. Dzięki temu zyskamy wiele miejsca! Drugim ważnym elementem są oczywiście okna, przez które do wnętrza ma wpadać wiele naturalnego światła. Nie zasłaniajmy ich firanami czy kurtynami – wystarczą rolety, które wieczorami ochronią naszą prywatność. Po zmroku kuchnia powinna być też oświetlona licznymi lampami – zadbajmy o to, aby żarówki nie były nadmiernie osłonięte kloszami (światło ma się rozchodzić równomiernie).

Elementy tworzące wyjątkowy klimat

Poza gładkimi lśniącymi powierzchniami warto zadbać o to, aby w kuchni pojawił się drewniany stół lub też wyspa z drewnianym blatem roboczym. Takie rozwiązanie nada wnętrzu przytulności, podniesie jego funkcjonalność, pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni i stworzenie dodatkowego miejsca do jedzenia czy przygotowywania posiłków.