Kuchnia w formie buduaru

Marzy Ci się wyjątkowa kuchnia? Taka, która nie będzie miała nic wspólnego z tradycyjnie urządzoną kuchnią? W takim razie może warto spróbować urządzić swoją kuchnię na wzór buduaru. Warunkiem jest jednak, żeby kuchnia była o charakterze otwartym, najlepiej połączona z salonem. Tradycyjne buduary, jeszcze na początku XIX wieku cechowały się wykwintnością oraz przepychem, dlatego urządzając kuchnię, która ma przypominać buduar, trzeba zainwestować w odpowiednie meble kuchenne, które nie tylko swoim wyglądem, ale również i kolorem będą pasowały do kokieteryjnego wystroju pomieszczenia. Ciąg technologiczny kuchni powinien nadal spełniać zasady trójkąta roboczego, można nawet postarać się o umieszczenie wszystkich urządzeń kuchennych w jednym ciągu, który będzie przykrywał blat.

Kluczem do ogólnego wyglądu kuchni jest jednak kolorystyka oraz precyzyjnie dobrana aranżacja. Buduar jest królestwem kobiety, dlatego i na jego wzór urządzona kuchnia musi o tym przypominać. Dlatego odcienie różowego na frontach mebli mogą dobrze współgrać z ich prostą formą. Wszystko bowiem musi się subtelnie równoważyć. Do tego dopasowany będzie granitowy blat w ciemnych, bliskich czerni kolorach. W przypadku wystąpienia pustej przestrzeni na ścianie, na przykład pomiędzy wiszącymi szafkami a blatem, można poszukać efektownie wyglądającej fototapety. Niewątpliwie kusząco przedstawiać się może na przykład ukryta za szkłem fototapeta we wzory, które swoim kształtem przypominają koronkę. Ich kolorystyka również musi być dopasowana do ogólnej tonacji całego pomieszczenia, dlatego polecane są ciemne, najlepiej czarne wzory.

Rokokowy charakter muszą mieć także pozostałe elementy wyposażenia tak zaaranżowanej kuchni. Warto więc wyposażyć się w rokokowe krzesła oraz eleganckie żyrandole. Ponadto reszta mebli kuchennych musi być prosta w swojej formie, żeby nie przyćmiewać ornamentów pozostałego wyposażenia. Dlatego zamiast tradycyjnych szafek kuchennych wybrać bez uchwytów, czyli takie, które mogą być zamykane wyłącznie na dotyk.