Kuchnia w stylu retro – jakie meble i dodatki wybrać?

Kuchnie retro to nie tylko sielankowe wnętrza inspirowane kuchniami naszych babć – dzisiaj takie kuchnie to najczęściej wnętrza inspirowane modą lat 60 na zachodzie. Nie brak tu również wpływów stylu mid modern century, który wykorzystuje najciekawsze rozwiązania, design i meble środka XX wieku. Jak stworzyć kuchnię w stylu retro, aby wnętrze to miało ciekawy charakter, a jednocześnie korzystało z nowoczesnych rozwiązań XXI wieku?

Kolory i desenie

Podstawą w kuchni retro są oczywiście kolory, desenie i powierzchnie. Wykorzystajmy stonowaną kolorystykę głębokiego brązu, grafitu, czerni i odrobiny jaśniejszych beżów. W kuchni nie może zabraknąć drewna – czy to w formie okleiny, czy też drewna naturalnego, litego. Meble powinny dawać możliwość zabudowy, aby nie tylko stworzyć zwartą bryłę mebli, ale też ukryć nowoczesne urządzenia AGD i RTV. Zamiast klasycznych gałek czy uchwytów wykorzystajmy frezy w krawędziach mebli. Pamiętajmy o tym, że producenci meblowi zaproponują nam różnorodne elementy zabudowy kuchennej: od klasycznych szafek stojących czy wiszących, poprzez wysokie regały do zabudowy, szafki typu cargo.

Elementy dekoracyjne w naszych kuchniach

Tworząc kuchnię retro nie zapominajmy o detalach – każdy element może tu podkreślić atmosferę retro! Wybierzmy eleganckie klosze na oświetlenie sufitowe, najlepiej stylizowane i utrzymane w ciepłej, stonowanej kolorystyce. Jednocześnie miejmy jednak na uwadze, że klosze nie powinny zabierać zbyt wiele światła – pomieszczenie kuchenne ma być dobrze oświetlone, aby również po zmroku móc wygodnie przygotowywać posiłki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się niewielki, zaledwie dwuosobowy, drewniany stolik – bez trudu przygotujemy na nim śniadanie, podamy kawę. Wybierzmy do niego stylizowane, czarne krzesła czy fotele, które pozwolą na ciekawe uzupełnienie wnętrza.