Kuchnie odporne na uszkodzenia – co wziąć pod uwagę podczas aranżacji?

Decydując się na zaaranżowanie na nowo kuchni czy też przygotowując się do jej meblowania zazwyczaj mamy ogólną wizję tego, jak ma wyglądać: wybrana kolorystyka, dodatki. Rozpoczynając poszukiwania określonych mebli musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby meble były wykonane solidnie, starannie i z materiałów odpornych na uszkodzenia. Co brać pod uwagę?

Wilgoć, woda, tłuste plamy…

Podczas gotowania meble kuchenne narażone są na działanie szeregu czynników. Przede wszystkim jest to wilgoć, która może powodować odlepianie się laminatów. Odpryskujące tłuszcze i tłuste sosy będą pozostawiać nieestetyczne plamy, które z czasem będzie nam naprawdę trudno usunąć.

Meble kuchenne tworzone są w przeważającej większości z płyt laminowanych. Ich wnętrze wypełniają sprasowane elementy drewniane, korek, wióry. Wierzch płyty zabezpieczany jest laminatami. Te ostatnie dostępne są w nieograniczonej palecie kolorystycznej, mogą również wspaniale imitować powierzchnię naturalnego drewna. Istotne jest to, że laminaty są nieporowate. Oznacza to, że nie będą przepuszczać zabrudzeń i wilgoci do wnętrza deski. Takie nieporowate laminaty będzie nam się znacznie prościej czyściło – to bardzo istotne, szczególnie kiedy kuchnia utrzymana jest w jasnych kolorach.

Lśniące i matowe wykończenia frontów

Wybierając laminaty czy przeszklenia musimy także podjąć decyzję, czy będą one matowe, satynowe czy lśniące. W przypadku wykończeni lśniących są one wybierane przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych. Świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdyż doskonale odbijać będą naturalne światło. Niestety, chcąc utrzymać je w czystości będziemy musieli praktycznie codziennie czyścić je dobranymi detergentami. Powierzchnie matowe i satynowe będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości, dadzą naturalniejszy efekt, ale też nie będą tak skutecznie odbijać światła.