Kuchnie otwarte na salon – czy to dalej modne rozwiązanie?

Duża przestrzeń i pomieszczenia oświetlone dużą ilością światła to trend, który nie ustaje. Każdy z nas oczami wyobraźni widzi takie właśnie rozwiązanie: salon połączony z kuchnią, przez co możliwe jest jednocześnie przygotowywanie posiłków, doglądanie dzieci, rozmowa z bliskimi. Jak sprawić, aby takie rozwiązanie faktycznie się sprawdziło? Jak aranżować kuchnie?

Kuchnie i salony w jednym!

Połączenie kuchni i salonu z technicznego punktu widzenia nie jest niczym trudnym – obecnie deweloperzy wręcz sugerują takie rozwiązanie, nie dzieląc powierzchni parterów domów jednorodzinnych czy szeregowych. Przestrzeń otwarta ma wiele zalet – przede wszystkim pozwala na uzyskanie wrażenia, że dom jest zdecydowanie większy. Jeśli dodatkowo jeszcze wykorzystamy duże, panoramiczne okna, wpuścimy do wnętrza wiele naturalnego światła. Szukając mebli kuchennych do zabudowy wybierzmy zestaw, który będzie posiadał możliwość stworzenia wyspy lub też blatu roboczego, który posłuży również jako miejsce do siedzenia (wystarczy dołączyć do niego stołki barowe). Wykorzystanie tych mebli sprawi, że uda nam się nieco oddzielić powierzchnię kuchni, jednak w sposób naturalny, nie zaburzający przepływu światła.
Naturalnym sposobem na odgrodzenie tych dwóch pomieszczeń może być również ustawienie dużego, drewnianego stołu. Są one obecnie bardzo modne, nawiązują do tradycyjnych stołów w dawnych, polskich domach lub do stylu skandynawskiego. Przy stole oczywiście umieszczamy 4-6 krzeseł. Taki masywny stół świetnie sprawdzi się także jako miejsce do pracy czy nauki!

Oświetlenie kuchni i salonu

Wiele osób obawia się tego, jak w sposób funkcjonalny oświetlić tak dużą powierzchnię. Odpowiedzią jest oświetlenie punktowe, dopasowane do naszych potrzeb. Oczywiście, kuchnia powinna być oświetlona tak, aby o każdej porze móc przygotować sobie jedzenie, ciepły napój. Również nad stołem czy miejscem spożywania posiłków powinna znaleźć się mocna lampa. W przypadku salonu postawmy na podwieszany sufit z kilkoma punktami oświetlenia i lampy stojące.