Oryginalna mozaika w naszej kuchni

Mozaika na nowo stała się modna – przekonują o tym przede wszystkim projektanci włoscy i francuscy. Liczni dekoratorzy wnętrz i architekci proponują swoim klientom rozwiązania zawierające nietuzinkowe wzory. Obecnie najlepszym pomieszczeniem do wykorzystania mozaiki jest bez wątpienia kuchnia. Dzięki mozaice na ścianie czy na podłodze otrzymamy efekt nieco rustykalny i swojski. Co warto wiedzieć podczas kupowania takich kafelek podłogowych do kuchni?

Mozaika na podłodze – jak kupować kafle?

Zasadniczo nie ma górnej granicy ceny za kafle kuchenne – cena będzie wynikała z prestiżu producenta, ale również z poziomu zabezpieczenia tworzywa, rodzaju kolorystyki, deseni, powierzchni. Istotne jest to, aby kafle były odporne na pękanie, wnikanie brudu, wilgoci. Zazwyczaj producenci pokrywają kafelki gładkimi lakierami, których zadaniem jest chronić wnętrze produktu. Takie gładkie powierzchnie bardzo łatwo jest wyczyścić, co w przypadku kuchni jest bardzo ważne! Chcąc nieco zaoszczędzić na kaflach możemy szukać produktów drugiego gatunku – zazwyczaj są to komplety posiadające jakieś wady produkcyjne, których jednak nie widać gołym okiem. Może być to pęknięty lakier na płytkach, złe wymiarowanie. Istotne jest to, że takie produkty są zazwyczaj o połowę tańsze. Dzięki temu kupimy produkt modny, a jednocześnie nie rujnujący naszej kieszeni.

Jakie wzory są obecnie najmodniejsze?

Mozaiki bez wątpienia królują obecnie w kuchniach – mogą składać się one po prostu z szachownicy (czarnych i białych kafli), ale i skomplikowanych wzorów, których ułożenie zajmie nam nieco czasu. Trud ten się opłaci – efekt końcowy jest zachwycający.
Kafelki mogą zostać wykorzystane również na ścianach – dzięki nim możliwe będzie zabezpieczenie ścian przy kuchenkach czy zlewozmywakach. Czyszczenie kafli na ścianach będzie wymagało od nas jedynie przetarcia ich ściereczką nasączoną detergentem.