Otwarta kuchnia – praktyczne rozwiązanie czy niefunkcjonalny trend?

Generalny remont albo budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia ważnych decyzji, które będą miały ogromny wpływ na komfort życia w nowym gniazdku. Jedną z nich jest projekt kuchni. Tendencją dominującą we współczesnej architekturze jest rezygnacja z zamkniętego pomieszczenia na rzecz otwartej kuchni połączonej z salonem. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Wady

• Połączenie strefy dziennej i kuchennej ogranicza nieco swobodę podczas urządzania wnętrza. Kompozycja powinna być spójna i atrakcyjna pod kątem wizualnym. Jeśli pokój dzienny pełni również funkcję sypialni dla gości, połączenie dwóch stref może być źródłem dyskomfortu.
• Otwarta kuchnia wymaga od domowników bezwzględnego utrzymywania porządku. Projektując kuchnię połączoną z salonem, należy mieć na uwadze, że zaproszeni goście będą oglądać kuchenny rozgardiasz.
• Brak ścian wiąże się z rozchodzeniem po całym domu wilgoci i zapachów, które długo się utrzymują, mimo sprawnej wentylacji. Ponadto, odpoczynek w salonie mogą zakłócać domownikom odgłosy dochodzące z części kuchennej.
• Modne rozwiązanie niekoniecznie sprawdzi się w domach zamieszkanych przez małe dzieci. W otwartej kuchni maluchy mają ułatwiony dostęp do ostrych narzędzi i rozgrzanej płyty grzewczej, co może zagrażać ich bezpieczeństwu.

Zalety

• Kuchnie otwarte na salon są wnętrzarskim hitem. Dopracowane do perfekcji aranżacje prezentują się bardzo efektownie, idealnie komponując się z modną stylistyką nowych budynków
• Wyburzenie ścian działowych to najlepszy sposób, aby pomieszczenie zyskało kilka metrów kwadratowych więcej! Otwarta przestrzeń sprawia, że nawet małe mieszkania wydają się większe.
• Zatarcie granic między pokojami dziennymi a kuchnią sprzyja wspólnym rozmowom, umila przygotowywanie posiłków i daje możliwość obserwacji dzieci bawiących się w salonie.
• Aby wygodnie zjeść posiłek, nie musisz wygospodarowywać dodatkowego miejsca na jadalnię. Salonowy stół będzie uniwersalnym punktem, który sprawdzi się w każdej sytuacji.