W poszukiwaniu idealnej kuchni

Każdy z nas ma wymarzony obraz idealnej kuchni. Dla jednych unoszą się w niej zapachy przetworów, dla innych jest tam miejsce do wspólnego biesiadowania. Jeszcze inni widzą to miejsce jako sterylne pomieszczenie, które swoim stylem nawiązuje do nowoczesnych trendów i futurystycznego designu. Faktem jest jednak, że kuchnia ma być przede wszystkim miejscem, gdzie posiłki przygotowujemy w sposób wygodny. W tym celu konieczne jest takie jej zaprojektowanie, aby wszystkie działania następowały po sobie płynnie. Od czego zacząć?

Określ potrzeby, sprawdź metraż

Pierwszym krokiem powinno być krytyczne przyjrzenie się pomieszczeniu, gdzie planujemy stworzyć kuchnię – zmierzmy metraż, określmy wszelkie punkty problematyczne takie jak skosy czy wnęki. Dzięki takim oględzinom znacznie łatwiej przyjdzie nam wybierać meble, dodatki. Określmy czy w pomieszczeniu znajduje się dużo naturalnego światła, czy też jest tam tylko niewielkie okno i konieczne będzie sztuczne doświetlanie.

Jakie meble wybrać?

Najważniejsze, aby były trwałe. Dzisiaj producenci zaproponują nam wiele ciekawych propozycji mebli kuchennych, zarówno całych kompletów tworzonych na wymiar, jak i pojedynczych elementów, z których sami możemy złożyć kuchnię naszych marzeń. Ważne jest to, aby wykorzystane materiały były odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci czy brudu, wysokie temperatury. Meble kuchenne najczęściej pokrywane są laminatami czy lakierami chroniącymi wnętrze mebla. Dzięki nim deski nie odkształcają się, zachowują swój kształt.

W sklepach meblowych znajdziemy zestawy kuchenne nawiązujące do konkretnych stylów: rustykalnego, prowansalskiego, modernistycznego, skandynawskiego. Wybierając jedną z tych opcji warto zerknąć do katalogów wnętrzarskich – znajdziemy tam wiele porad odnośnie dalszego uzupełniania wnętrza.