Urządzamy kuchnię

Dobrze urządzona kuchnia stanowi wyznacznik dla całego domu czy mieszkania. To, w jaki sposób zostały rozstawione meble oraz jaki styl panuje w kuchni, jest niezwykle istotne i w pewien sposób rzutuje na urządzenie wnętrz całego mieszkania. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć, czy woli się mieć kuchnię na przykład w tradycyjnym, drewnianym stylu, czy też odczuwa się pociąg do nowocześnie wyglądających wnętrz. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac aranżacyjnych trzeba jednak mieć jakąkolwiek koncepcję co do wystroju kuchni. Wiele bowiem zależy od tego, gdzie na przykład zaplanowało postawić się stół i czy akurat w danym kącie zmieści się lodówka. Dlatego też na samym początku należy… usiąść przed ekranem komputera.

Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chce się samemu urządzić własną kuchnię albo nie posiada się odpowiednich środków finansowych, żeby opłacić projektanta wnętrz. Dlatego warto poszukać w Internecie takich darmowych programów komputerowych służących do wystroju wnętrz, jak na przykład Net + Interior Design 1.0.2.0, Meble.pl CAD platforma , Jordan’s Furniture Room Planner bądź też Ikea Home Planner. Każdy z tych programów jest całkowicie darmowy, niektórych również nie trzeba nawet instalować na komputerze (wyjątek stanowi aplikacja Ikea Home Planner). Następnie, gdy ma się już wszystko mniej więcej zaplanowane, wystarczy przystąpić do dzieła w rzeczywistości. Warto jednak pamiętać o kilku naczelnych zasadach, którymi trzeba kierować się podczas urządzania kuchni.

Przede wszystkim należy zdecydować się na odpowiednią kolorystykę całej kuchni. Nie chodzi tu jedynie o same zestawy mebli, ale również o szereg ich frontów oraz dodatków, takich jak listwy, cokoły czy pilastry. Ponadto należy wyłonić kolor, który będzie dominujący w całej kuchni, z uwzględnieniem tego, czy fronty będą pokryte bejcą, czy emalią. Również charakterystyka ułożenia słojów ma znaczenie, o ile decydujemy się na drewniane umeblowanie. Trzeba pamiętać tylko, że im bardziej wymyślne meble kuchenne, na przykład o frontach giętych, patynowanych czy frezowanych, przekładają się również na wyższą cenę.