Czy warto kupić srebrne sztućce?

Srebrne, zdobione sztućce jeszcze do niedawna były niezwykle cenną i luksusową ozdobą stołów w eleganckich domach. Dzisiaj wyroby ze szlachetnego surowca wypiera stal nierdzewna – nowoczesne tworzywo, które okazuje się być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również niezwykle trwałe. Jaki komplet sprawdzi się w Twoim domu: srebrny czy stalowy? Poznaj wady i zalety obu opcji!

Srebro? Niekoniecznie…

Starannie wykonane, dopracowane w najmniejszym szczególe srebrne sztućce dobrych marek są ekskluzywnym akcentem na stole. Nie sposób odmówić im pięknego, dekoracyjnego wyglądu. Tego typu wyroby przypadną do gustu szczególne osobom ceniącym styl retro.
Niestety, srebrne noże, widelce i łyżki wymagają starannej pielęgnacji i mycia bezpośrednio po posiłku w odpowiednich roztworach. Po umyciu każdy element musi być starannie wytarty do sucha oraz przechowywany osobno w woreczkach lub specjalnych pudełkach. Co ważne, kontakt srebra z niektórymi produktami spożywczymi (na przykład majonezem, jajami, rybami) może powodować śniedzenie.

Stal nierdzewna – idealne sztućce na prezent

Większość osób korzystających z usług sklepów z wyposażeniem domu decyduje się na sztućce wykonane ze stali nierdzewnej 18/10. I nic w tym dziwnego! Wysokiej jakości metal nie tylko pięknie się błyszczy, ale również wykazuje ponadprzeciętną odporność na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i rdzewienie. Co ważne, nie musisz obawiać się, że mycie w zmywarce uszkodzi noże i widelce – wysokie temperatury i ciśnienie oraz ostre środki chemiczne nie stanowią dla niklowanej i chromowanej stali żadnego zagrożenia.
Co ważne, zanim kupisz sztućce na prezent z okazji ślubu czy przeprowadzki do nowego mieszkania upewnij się, że gospodarz nie jest uczulony na nikiel!