Wybieramy odpowiedni stół do kuchni

Stół w kuchni to bardzo ważna rzecz. Jeżeli posiada się małą kuchnię, bądź też kuchnię, w której zabudowa jest na tyle gęsta, że ciężko jest znaleźć dopasowany stół, należy wiedzieć, czym się kierować, żeby ten stół się jednak zmieścił. Meble kuchenne w dzisiejszych czasach stanowią naprawdę rozbudowaną ofertę, dlatego też bez trudu można znaleźć odpowiedni stół. Jednak jego wybór wcale nie jest prosty. Stoły są kwadratowe, prostokątne oraz owalne, mogą być gotowe lub robione na zamówienie. Czasami ciężko jest się zdecydować, a kupowanie w ciemno jakiegokolwiek stołu do kuchni nie stanowi dobrego rozwiązania. Ogólnie przyjęło się, że stoły z prostokątnym lub kwadratowym blatem są najpraktyczniejsze, jednakże nie stanowi to reguły. Często zdarza się, że stół musi być dostawiony jednym bokiem bliżej ściany, czasami też jego zmieszczenie w kuchni wymaga całkowitego dostawienia do ściany, co znacznie utrudnia jego wykorzystanie.

W takich sytuacjach lepiej kupić stół okrągły, który nawet lekko wysunięty powoduje, że bez problemu pomieścić się przy nim mogą cztery osoby. Warto również przemyśleć to, czy nie lepiej byłoby zaopatrzyć się w stół z rozsuwanym blatem. W ten sposób zmieścić się może przy stole większa grupa osób, co przy okazji na przykład świąt Bożego Narodzenia lub świąt Wielkanocnych może okazać się przydatne. Ponadto należy zwrócić też uwagę na trwałość stołu. Dobry i wytrzymały stół to taki, który pod blatem posiada połączone stelażem nogi, najlepiej na klejone wpusty, które dodatkowo wzmocnione są śrubami. Jeżeli nogi są klejone tylko do blatu, lepiej poszukać innego stołu, gdyż nie będzie on wystarczająco wytrzymały.

Ważna jest także wysokość stołu. Standardowa waha się pomiędzy 70 a 75 cm wysokości. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy będzie można na takim stole swobodnie usiąść i oprzeć łokcie o blat. Jeżeli zaś chodzi o ten ostatni element, najczęściej są one drewniane i lakierowane. Zdarzają się także kamienne, ale są drogie i ciężkie, natomiast szklane szybko się brudzą, ale za to łatwo jest je wyczyścić.