Wyspa kuchenna

W dzisiejszych czasach coraz chętniej w wystroju wnętrz kuchennych stosuje się tak zwaną wyspę kuchenną. Umożliwia to na przykład skrócenie dystansu pomiędzy urządzeniami kuchennymi, jak również uzupełnia zabudowę o dodatkowe meble kuchenne. Można wówczas na wiele sposobów wykorzystać dodatkowe szafki oraz szuflady, w których zmieścić można między innymi sprzęty małego AGD oraz wiele innych urządzeń kuchennych. W niektórych przypadkach można także zamontować chociażby i krajalnicę, która będzie spełniać swoje funkcje przy jednoczesnym zajmowaniu jak najmniejszej przestrzeni. Decydując się jednakże na wyspę kuchenną należy pamiętać, że musi ona posiadać odpowiednie wymiary. Jeżeli posiada się przestronną kuchnię, efektownie będzie prezentowała się wyspa kuchenna o wymiarach przynajmniej 60×80 cm.

Nie ma sensu decydowanie się na wyspę o mniejszych rozmiarach, ponieważ nie będzie się ona dobrze prezentowała, ponadto jej funkcjonalność również może być o wiele mniejsza. Taką wyspę należałoby pokryć stosownym do aranżacji całej kuchni blatem. Można także zdecydować się na wyspę-barek. Wówczas jej głębokość może być mniejsza, na przykład do 40 cm, natomiast szerokość powinna wynosić więcej jak pół metra. Warto także, żeby taka wyspa-barek była także wyższa, na przykład mierzyła do 120 cm, zamiast do 85 cm, ile przeważnie wynoszą wyspy-blaty. Pamiętać także należy o tym, że tak pomyślana wyspa kuchenna poza samym wyglądem musi spełniać praktyczne funkcje, dlatego to, w jakim celu ma służyć, musi być ściśle powiązane z jej wyposażeniem, które będzie mieściło się w szafkach oraz szufladach.

Mogą one otwierać się nawet i ze wszystkich stron dookoła wyspy, co wpłynie dodatkowo na ogólnie rozumianą „pojemność” całej kuchni. W przypadku wysp służących do gotowania, z wmontowaną w nią kuchenką, należy pamiętać, że minimalna szerokość w takich przypadkach powinna wynosić nie mniej niż 140 cm. Gwarantuje to wiele miejsca po bokach kuchenki, gdzie można swobodnie na blat odstawiać urządzenia kuchenne oraz garnki.