Ciemna, niewielka kuchnia – jak ją urządzić?

Niewielkie, ciemne kuchnie to zazwyczaj domena pomieszczeń blokowych. Dzisiaj jednak, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed lat, mamy do dyspozycji nie tylko wiele interesujących rozwiązań, ale i pomoc architektów i dekoratorów. Jak w prosty sposób odmienić oblicze ciemnej, nieatrakcyjnej kuchni? Jakie elementy wykorzystać?

Postaw na jasne meble i trwałe materiały

Aby ciemna i przygnębiająca kuchnia stała się miejscem, gdzie chętnie spędzamy czas, koniecznie postawmy na jasne kolory: na ścianach, suficie. Niech jasne kolory będą bazą, pod którą dobierać będziemy dodatki. Aby pomieszczenie nie wydało się sterylne czy mdłe wykorzystamy kolorowe mozaiki na ścianach przy blatach roboczych, ciemniejsze panele czy kafle na podłogach i kolorowe dodatki.

Meble kuchenne – co wybrać?

Różnorodność kolekcji mebli kuchennych może przytłoczyć. W przypadku niewielkich kuchni zazwyczaj najrozsądniejszym wyborem jest kuchnia na wymiar. Poprzez wybranie konkretnych elementów uda nam się zapełnić ściany funkcjonalnymi półkami, szafkami. Pamiętajmy o różnorodności systemów zamykania, wnętrz. Oczywiście warto przed kupnem ustalić sobie nasz budżet. Szukając mebli trwałych wybierzmy szafki wykonane z płyt meblowych, powleczonych laminatami. Te ostatnie czyści się w prosty sposób. Wybór koloru i formy laminatu jest praktycznie nieograniczony.

Oświetlenie ciemnej kuchni

Aby ciemna, niewielka kuchnia była pomieszczeniem funkcjonalnym konieczne jest wybranie odpowiedniego oświetlenia. Na suficie warto zamontować podwieszane oświetlenie punktowe, które pozwoli na równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia. Lampki przydadzą się także nad blatem roboczym lub punktem z kuchenką do gotowania. Wybierając żarówki stawiajmy na te o neutralnej barwie.