Duże kuchnie – czy faktycznie łatwo je zaaranżować?

Duże pomieszczenia dają złudne poczucie łatwości ich aranżowania. Architekci i dekoratorzy wnętrz przestrzegają przed takim myśleniem. Duże pomieszczenia powinny być aranżowane z rozwagą i pomysłem, aby nie zmniejszyły ich optycznie i jednocześnie, aby wykorzystać ich potencjał. Powszechnym błędem jest ustawianie mebli od ścianami, bez wykorzystania centralnego punktu pomieszczenia. Problem ten dotyczy również obszernych kuchni! Od czego zacząć ich aranżowanie?

Wymierz pomieszczenie i określ jego mocne strony

Pierwszym krokiem przed podjęciem się aranżowania dużej kuchni jest dokładne wymierzenie powierzchni, określenie na planie, gdzie znajdują się okna, drzwi. Ważne jest, aby w takim pomieszczeniu poruszać się wygodnie i aby wszystkie elementy rozmieszczone były funkcjonalnie. Architekci zwracają też uwagę na to, aby zadbać o dobre i równomierne oświetlenie. Zaniechanie tego tematu sprawi, że pół kuchni może tonąc w półmroku!

Jakie meble do kuchni wybrać?

Wybór mebli kuchennych jest olbrzymi – zazwyczaj są one dopasowywane na wymiar. W przypadku dużych kuchni może być tak, że nie będzie trzeba tworzyć elementów na zamówienie. Bardzo ważne jest to, aby meble posiadały zewnętrzne laminaty odporne na wnikanie pary wodnej, zabrudzeń. Laminaty obecnie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Wiele z nich może doskonale imitować naturalną strukturę drewna. Producenci zapewniają, że czyszczenie laminatów nie jest trudne – wystarczy odrobina wody z detergentem i miękka ściereczka.

Interesujące rozwiązania w dużych kuchniach

Jak poradzić sobie z dużą przestrzenią w kuchniach? Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie stalowych, ażurowych półek od podłogi do sufitu, które mogą podzielić pomieszczenie, a jednocześnie tworzyć funkcjonalną ozdobę. Takie półki stawiamy na środku pomieszczenia, wokół nich możemy zbudować wyspy.