Funkcjonalny aneks kuchenny – jak go zaprojektować?

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na stworzenie aneksu kuchennego, aby móc w ten sposób zaoszczędzić miejsce i uzyskać dodatkową przestrzeń. Aneksy kuchenne to również domena kawalerek, ale i sposób na to, aby klasyczne mieszkanie zmienić w nowoczesną strefę do życia. Jak sprawić, aby aneks spełniał nasze oczekiwania?

Aneks kuchenny dopasowany do potrzeb

Wykreowanie aneksu kuchennego jest dzisiaj prostsze niż się wydaje. Podstawą jest oczywiście wybór konkretnej kolekcji meblowej – a możliwości są praktycznie nieograniczone. Możliwe jest stworzenie aneksu w duchu minimalizmu, jak również kuchni inspirowanej stylem skandynawskim czy loftowym. Nie brak też propozycji na aneks w stylistyce rustykalnej, który z pewnością podniesie estetykę wnętrza. Istotne jest wybranie kolekcji meblowej, wykonanej z trwałych materiałów i o rozbudowanym wyborze elementów. Meble kuchenne tworzone są najczęściej z trwałych płyt meblowych laminowanych – wybór laminatów jest olbrzymi. Płyty zabezpieczone są przed działaniem wilgoci, ścieraniem, wnikaniem brudu. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu. Wybrana kolekcja powinna wyróżniać się mnogością elementów – dzięki temu uda się stworzyć ciekawą, ale i funkcjonalną zabudowę. Liczne szafki dolne i górne, regały, witryny oraz słupki sprawią, że znajdziemy dość miejsca na przybory kuchenne.

Meble z elementami pod zabudowę

Niezwykle ważne jest, aby wybrana przez nas kolekcja meblowa uzupełniona była o elementy pod zabudowę. W ten sposób możliwe będzie wykorzystanie w aneksie niewielkiej zmywarki czy piecyka. Elementy pod zabudowę pozwolą też na zachowanie spójności bryły meblowej oraz jej wysokiej estetyki. Warto też pamiętać o detalach takich jak uchwyty – możemy zamiast nich wybrać systemy push to open lub też głębokie frezy.