Jak zaaranżować wąską i długą kuchnię?

Wąskie i długie kuchnie to zdecydowanie problem wielu mieszkań blokowych. Takie kuchnie bardzo trudno zaaranżować i stworzyć w nich funkcjonalne wnętrze. Dzisiaj jednak projektanci przekonują, że kuchnia stworzona w takim pomieszczeniu może być nie tylko piękna, ale i użyteczna. Jak to możliwe?

Kolory i światło pod ścisłą kontrolą

Długie i wąskie pomieszczenia bywają problematyczne – możemy jednak „oswoić je” przy pomocy odpowiednio dobranych kolorów oraz oświetlenia. Wybierając jasne kolory uda nam się optycznie powiększyć pomieszczenie – jest to możliwe z powodu odbijania światła. Aby jednak kuchnia nie była „mdła” konieczne postawmy na kontrastowe elementy lub nawet całą ścianę w kontrastowym kolorze.

Oświetlenie w tego rodzaju kuchniach będzie bardzo ważne – warto przemyśleć instalację podwieszanego sufitu z licznymi punktami świetlnymi. Z uwagą wybierajmy żarówki – barwa światła powinna być zimna lub neutralna (biała). Zastosowanie ciepłej barwy światła sprawi, że pomieszczenie nabierze nieprzyjemnej barwy i stanie się optycznie mniejsze.

Co z oknem? W żadnym wypadku nie należy zasłaniać okna kuchennego. Zamiast stosować klasyczne firanki czy kotary zdecydujmy się lekkie rolety, najlepiej rozsuwane zarówno od góry, jak i z dołu. Takie rozwiązanie pozwoli na zasłonięcie ostrego światła słonecznego i uchronienie się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów po zmroku.

Kuchnia łatwa w czyszczeniu!

Aby mieć pewność, że zakupione meble i dodatki na długo zachowają elegancki wygląd koniecznie zadbajmy o to, aby wykonane były z wysokiej klasy materiałów. W przypadku mebli stawiajmy na trwałe i nieporowate laminaty, które nie będą chłonąć brudu czy wilgoci. Na ścianie przy blacie roboczym zastosujmy tapety zmywalne lub też ozdobne kafle ścienne, których mycie nie zajmie nam wiele czasu.