Kuchnie – najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji

Tworzenie i kreowanie nowej aranżacji naszej kuchni to spore wyzwanie, ale też możliwość na zrealizowanie swoich marzeń o pięknym i funkcjonalnym wnętrzu. Niestety, często popełniamy szereg błędów podczas aranżowania. Architekci wymieniają największe z nich i podpowiadają, jak ich uniknąć!

Niewielka przestrzeń – najczęściej popełniane błędy

Niewielka przestrzeń kuchenna nie jest trudna do zaaranżowania, o ile tylko zaplanujemy remont z głową. Niestety, w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z ostatecznego efektu naszych działań. Często decydujemy się na dużą ilość mebli: szafek i półek, nie zastanawiając się w jaki sposób wpłynie to na funkcjonalność i zmianę postrzegania wnętrza. Poprzez silne zabudowanie wnętrza przestrzeń staje się znacznie mniejsza optycznie, a my sami możemy zacząć czuć się klaustrofobicznie i niekomfortowo. Do niedawna uważano również, że ciemne kolory nie sprawdzają się w niewielkich kuchniach – nie jest to prawdą, jednak paleta barw powinna być zróżnicowana, a wraz z taką aranżacją powinniśmy pamiętać o równomiernym oświetleniu naszej kuchni.

Duże kuchnie – czy możliwe jest popełnianie błędów w takiej przestrzeni?

Zdecydowanie tak. Większość z nas uważa, że duże przestrzenie dają praktycznie nieograniczone możliwości związane z aranżowanie. Niestety – bardzo często prowadzi to do sytuacji, w której przestrzeń zaprojektowana jest chaotycznie, a meble i elementy AGD ustawione są w przypadkowych miejscach. W najlepszym przypadku prowadzić to będzie do niewygodnego użytkowania kuchni. Warto zaprojektować dużą przestrzeń z rozmysłem: znaleźć miejsce na ciąg technologiczny (lodówka-blat kuchenny – kuchenka – zlew), zaprojektować przestrzeń do przechowywania garnków i patelni. Z pewnością dobrym pomysłem będzie tu wyspa, która może służyć jako dodatkowa szafka lub też blat roboczy. Wiele osób wykorzystuje blat wysp do podawania szybkich posiłków czy też do podawania kawy domownikom.