Kuchnie w blokach – jak urządzić je funkcjonalnie i przytulnie?

Niewielkie kuchnie blokowe przez długi czas stanowiły spory problem, zarówno dla samych właścicieli, jak i architektów. Dzisiaj zaprojektowanie takiego wnętrza nie sprawia większych problemów, bo producenci mebli tworzą je na wymiar i zgodnie z oczekiwaniami klientów. Dużym ułatwieniem są również liczne systemy otwierania, szafki cargo. Jakie z nich najlepiej sprawdzą się w blokowych kuchniach?

Aranżujemy kuchnię naszych marzeń!

Szukając idealnych mebli kuchennych zazwyczaj zwracamy uwagę na wykończenie: fronty, kolorystykę, rodzaj zawieszenia, systemy otwierania. Producenci dbają o detale: proponowane rozwiązania zaskakują wykorzystanymi kolorami, interesującym designem, nawiązaniem do najnowszych trendów.

Szukając kuchni łączącej wspaniały wygląd i funkcjonalność nie powinniśmy zapominać o materiałach. W kuchni nasze meble będą narażone na działanie pary wodnej, jak również na wnikanie tłustych substancji i osiadanie brudu. Wybór mebli kuchennych nie powinien być dziełem przypadku!

Trwałe materiały…, czyli jakie?

Rdzeń mebli kuchennych najczęściej tworzą płyty meblowe o zróżnicowanym stopniu grubości. ich wnętrze wypełniają sprasowane elementy drewniane. Wierzch takich płyt zabezpieczany jest laminatami – ich struktura jest najczęściej nieporowata, przez co zabrudzenia nie docierają do wnętrza deski. Wybór laminatów jest olbrzymi – klienci mogą wybierać pomiędzy produktami o lśniącej, matowej czy satynowej powierzchni. Laminaty gładkie i lśniące pozwolą na odbijanie światła i optyczne powiększenie przestrzeni kuchni. Laminaty matowe pozwolą na zachowanie naturalnego charakteru wnętrza.

Ważne jest światło

Zazwyczaj niewielkie i wąskie kuchnie blokowe powinny być odpowiednio oświetlone. Wybierzmy światło o neutralnej barwie, równomiernie rozłożone po całym pomieszczeniu. Zrezygnujmy także z zasłonek czy firanek w oknie. Zamiast tego wybierzmy funkcjonalną roletę w neutralnym kolorze.