Malowanie kuchni — wałek czy pędzel?

Malowanie kuchni to jedno z najbardziej precyzyjnych i wymagających zadań. Chęć odświeżenia tego często używanego pomieszczenia wraz z chęcią szybkiego ukończenia prac spotyka się jednak z pewnym oporem w postaci wyboru narzędzia do malowania. Po wyborze koloru, na jaki chcemy pomalować kuchnię, stajemy przed wyborem czy malować wałkiem, czy może pędzlem. Oba rozwiązania są nieco inne i posiadają inne zalety oraz wady. Zatem jak pomalować kuchnię? Czy są inne alternatywy? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi wraz z przydatnymi wskazówkami, które pomogą szybko i bezproblemowo pomalować kuchnię poniżej.

Wałek

Wałek jest pierwszym wyborem wielu osób i jest wybierany przez większość amatorów. Dzięki niemu w krótkim czasie możemy pomalować kuchnię bez problemów, a duże powierzchnie nie stanowią dla nas kłopotu. Wałek malarski dostępny jest w różnych wersjach. Kupimy go zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Otrzymać go możemy jako pojedynczy produkt lub w zestawie z tacką, a nawet farbami. Głównym kryterium poza takimi cechami jak długość rączki czy rodzaj uchwytu jest typ wałka. Może być on wykonany z różnych materiałów, które w mniejszym lub większym stopniu nadają się do malowania konkretnej ściany. Jak pomalować kuchnię, aby była ona estetycznie wykończona? Walki z pewnością będą przydatne, jeśli ściana jest duża. Do farb rozcieńczonych w wodzie powinniśmy stosować walki z włosiem z futra baraniego i pluszu nylonowego. Da to najlepsze rezultaty, a cała operacja przebiegnie szybko i bezproblemowo. Do farb rozpuszczalnikowych używać należy wałków z włosiem moherowym lub welurowym.

 

Pędzel

Pędzel to bardzo skutecznie i efektywne narzędzie w rękach fachowca. Pomoże również dokładnie pomalować trudne ściany o nieregularnych kształtach oraz nietypowe miejsca np. obok grzejników czy gniazdek. Do malowania dużych powierzchni używać należy wałków “ławkowców” a do bardziej wymagających stref np. rogów czy miejsc obok instalacji — płaskich. Duże znacznie ma również typ włosia. Wałki dostępne są w dwóch wersjach — naturalnym oraz sztucznym. Włosie naturalne warto wybierać do gęstych farb rozpuszczalnikowych, dzięki czemu krycie będzie efektywne i bezproblemowe. Pędzle sztuczne, które nie chłoną wody, powinniśmy używać do farb rozcieńczonych właśnie wodną.

Dodatki i porady

Oprócz wyboru samego narzędzia, jakim jest wałek lub pędzel, powinniśmy również pomyśleć o dodatkach i odpowiednim zabezpieczeniu kuchni. Pozwoli to na przeprowadzenie remontu szybko i bezproblemowo. Pierwszym zakupem po wyborze narzędzia głównego powinna być taśma zabezpieczająca, która będzie odcinała farbę w konkretnym miejscu. Zapobiegnie to pomalowaniu gniazdek czy powierzchni, które mają pozostać nieuszkodzone. Przy okazji zakupów w sklepie warto zakupić folie oraz zwykłą taśmę. Zabezpieczenie ram okiennych czy ram drzwi jest niezwykle ważne, o czym niektórzy malarze przypominają sobie po malowaniu, gdy zauważają nieestetyczne zacieki. Tak zabezpieczona kuchnia, która posiada wiele cennych i drogich sprzętów, może zostać dopiero poddana malowaniu i zmienianiu wyglądu.