Niewielkie kuchnie i problem z ich urządzaniem

Małe pomieszczenia kuchenne od zawsze były problemem, nie tylko dla właścicieli, ale również dla dekoratorów i architektów. Na szczęście dzisiaj możemy korzystać z licznych udogodnień oraz możliwości wykonania konkretnych zestawów meblowych na wymiar. Stworzenie przytulnej kuchni w małym pomieszczeniu jeszcze nigdy nie było tak proste!

Problematyczność małych kuchni

Przed wyborem konkretnych mebli i procesem urządzania przede wszystkim spójrzmy na kuchnię nieco krytycznie i określmy jakie są problematyczne strony. Przede wszystkim jest to niewielka powierzchnia oraz mała ilość naturalnego światła – okna w niewielkich kuchniach również nie są duże. Warto zastanowić się nad jasną kolorystyką – sprawi ona, że pomieszczenie nie zostanie optycznie pomniejszone. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia mebla: mat, błysk, satyna. Matowe fronty wyglądają elegancko i naturalnie, jednak lśniące powierzchnie dodatkowo odbiją światło i sprawią, że pomieszczenie wyda się większe.

Niewielka ilość miejsca w małych kuchniach to także problem z rozmieszczeniem szafek i jak najlepszym wykorzystaniem miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek cargo, które pozwolą na wykorzystanie niewielkich przestrzeni pomiędzy meblami a ścianami. Warto przemyśleć wykorzystanie szafek zarówno stojących, jak i wiszących. Pozwolą one na zwiększenie ilości miejsca do przechowywania.

Jak najlepiej wykorzystać niewielkie pomieszczenie?

Aby mieć pewność, że nasza niewielka kuchnia została odpowiednio zaaranżowana zadbajmy o jej funkcjonalność. Przemyślmy blat ciągnący się pod szafkami wiszącymi, odpowiednie formy oświetlenia. Na podłodze połóżmy proste kafle lub panele kuchenne, aby mieć pewność łatwości ich zmywania.