Niewielkie kuchnie otwarte – co wybrać?

W nowoczesnym budownictwie architekci starają się tworzyć jak najbardziej funkcjonalne przestrzenie – jednym z trendów widocznych od wielu lat są aneksy kuchenne w salonach, nazywane również kuchniami otwartymi. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w kawalerkach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, a dodatkowo brak wydzielonej osobnej kuchni pozwala na tworzenie większych i przestronniejszych wnętrz.

Jak zaaranżować aneks kuchenny?

Niewielka ilość miejsca sprawia, że zaprojektowanie funkcjonalnego aneksu kuchennego może być wyzwaniem. Dodatkowo problemem mogą okazać się wnęki czy skosy. Pamiętajmy również, że zazwyczaj kuchnie takie musimy urządzić w kształcie litery L. Przy projektowaniu pomocny może okazać się architekt lub dekorator – nie tylko podpowie on, jakie rozwiązania warto zastosować, ale również wysłucha naszych pomysłów i postara się wprowadzić je w życie.

Jakie meble wybrać do aneksu kuchennego? Wśród licznych propozycji warto postawić na stonowane kolory, dekory imitujące naturalne drewno oraz na przeszklenia. Wśród najchętniej wybieranych połączeń wymienia się czarne, matowe fronty oraz dekory imitujące naturalne drewno. Do tego architekt zaproponuje nam szafki z pełnymi przeszkleniami – szafki tego typu będą nieco nawiązywać do mody retro, a dodatkowo pozwolą zwiększyć optycznie przestrzeń. Warto wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, chociażby na pionowe szafki cargo wysuwane przy ścianie – umieścimy w nich butelki wina, wody czy przyprawy.

Jak urozmaicić kuchnie w formie aneksu?

Z pewnością warto postawić na ciekawą podłogę oraz kafle ścienne przy blatach roboczych czy kuchence. Kafle mogą tworzyć silny kontrast lub też współgrać kolorystycznie, a jedynie być ciemniejsze czy jaśniejsze o kilka tonów. Wybierajmy podłogi o niskim stopniu ścieralności oraz takie, których czyszczenie nie sprawi nam problemów.