Orientalne inspiracje w naszych kuchniach

Stworzenie eleganckiej i funkcjonalnej kuchni nie jest dzisiaj wielkim wyzwaniem. Producenci mebli proponują nam olbrzymi wybór mebli dedykowanych do kuchni, zarówno gotowych, jak i tworzonych na konkretny wymiar. Kupienie takiego zestawu wymaga od nas jedynie określenie, co nam się podoba. Jak jednak sprawić, aby kuchnia miała swój wyjątkowy charakter? Warto zastanowić się nad orientalnymi dodatkami, które odmienią oblicze nawet najbardziej klasycznego wnętrza.

Płytki i kafle w różnorodnych kolorach i wzorach

Od kilku lat w Polsce panuje moda na wykorzystywane różnokolorowych kafli i płytek na ścianach czy na podłogach. Źródeł tego trendu zdecydowanie powinniśmy szukać w Maroku i krajach ościennych, gdzie taki rodzaj zdobienia jest powszechny, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Piękne, marokańskie riady przyciągają wzrok wspaniałymi dziedzińcami dekorowanymi kolorowymi kaflami. Ten sam styl bez trudu odtworzymy w naszych kuchniach, o ile tylko znajdziemy odpowiednie mozaiki kafli – te proponowane są przez topowych producentów. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność tego rozwiązania: kafle pozwolą na utrzymanie powierzchni w czystości: nieporowata i gładka struktura może być czyszczona ściereczką nasączoną detergentem.

Okna zasłonięte… z pomysłem!

Zrezygnuj z ciężkich kotar czy klasycznych firanek – w kuchni zastosuj eleganckie i funkcjonalne rolety, najlepiej ściągane zarówno z dołu, jak i z góry. Aby nadać kuchni nieco orientalnego wyglądu możemy wybrać rolety posiadające interesujące wzory czy rysunki, np. bambusowych pędów.

Oryginalne kubki i filiżanki

Najprostszym sposobem na stworzenie ciekawe klimatu w kuchniach jest zastosowanie nietuzinkowej zastawy stołowej. Wybierając piękne kubki i filiżanki nie bójmy się ich odpowiednio eksponować, np. poprzez wieszanie ich na niewielkich, widocznych na blatach stojaczkach.