Wąska i długa kuchnia – jak zaaranżować ją funkcjonalnie?

W przypadku mieszkań blokowych często zdarza się, że układ pomieszczenia kuchennego wymaga zastosowania nietuzinkowego ustawienia mebli. Najczęściej ma to miejsce w przypadku budownictwa, gdzie kuchnia jest wąska i długa. Na szczęście dzisiaj zarówno architekci, jak i producenci mebli przekonują, że zaaranżowanie takiej kuchni w sposób ciekawy i funkcjonalny nie jest żadnym problemem!

Stwórz plan pomieszczenia i wykorzystuj przestrzeń!

Pierwszym krokiem do zaaranżowania problematycznej przestrzeni kuchennej jest stworzenie jej dokładnego planu. Dzięki temu będziemy mieli dokładną wiedze co do tego, jaką długość mają konkretne ściany i w jaki sposób możemy zapełnić daną przestrzeń. Kluczem jest takie rozmieszczenie szafek i półek, aby na wszystkie kuchenne przybory znalazło się miejsce.

Jakie meble kuchenne wybrać?

Wybór mebli kuchennych to spore wyzwanie biorąc pod uwagę jak wiele propozycji mają dla nas producenci. Niezwykle ważne jest to, aby poza względami estetycznymi meble były również wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na ścieranie czy wnikanie brudu. Istotne jest także to, aby meble dało się czyścić w łatwy sposób i aby czyszczenie nie wpływało na strukturę mebla. Wybierając komplet mebli sprawdźmy jakie technologie i rozwiązania zaoferował nam producent. Wśród najbardziej pożądanych wymienia się szafki otwierane do góry, ale też systemy cichego domyku, szafki z otwarciem typu „push&open”. Wśród modnych rozwiązań wymienia się satynowe fronty, które wspaniale prezentują się w nowoczesnych kuchniach.

Pamiętajmy także o blacie roboczym – powinien być on wykonany z materiału trwałego, zabezpieczonego przed wnikanie brudu, wilgocią, zarysowaniami. Blat może być również elementem zdobiącym, o ile stanowić będzie kontrast dla koloru frontów mebli.