Wąskie kuchnie — porady i triki

Wąskie kuchnie to szczególnie trudny teren do ich urządzania czy aranżacji. Wymagają one zdecydowanie większego zmysłu taktycznego, aby urządzić je w sposób funkcjonalny oraz estetyczny. Na rynku istnieje jednak bardzo wiele różnorodnych rozwiązań, które są bardzo pomocne przy organizowaniu takiej kuchni. Wąskie pomieszczenie nie jest zatem skazane na porażkę i nie musi być nudne oraz niepraktyczne. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak urządzić wąską kuchnię oraz podajemy przydatne triki, które sprawią, że zadanie to będzie łatwe, a efekt pozytywny.

Przezroczyste szkło

Bardzo dobrym trikiem, który optycznie może zwiększyć naszą wąską kuchnię, jest wykorzystanie szkła. Wybór szafek z przezroczystym szkłem zamiast drewnianych drzwiczek będzie bardzo korzystny i sprawi wrażenie obszerniejszej kuchni. Szkło pasuje do wielu stylów, jego odpowiedni dobór pozwala wykorzystać ten materiał do każdej aranżacji.

Oświetlenie

Ważnym elementem w wąskich kuchniach jest oświetlenie. Oprócz głównego źródła światła warto zastosować w niej punktowe żarówki i lampy led. Mała kuchnia posiada wiele zakamarków, wcięć czy blatów pod szafkami, gdyż wymaga tego ergonomiczne ustawienie. W takim wypadku możliwe jest, że wiele tych miejsc będzie zacienione, nawet gdy oświecimy główną lampę. Cień rzucany przez wszystkie meble można jednak łatwo zniwelować. Wystarczy zamontować nad blatem, czy na szafkach dodatkowe oświetlenie punktowe. Ma ono jeszcze jeden plus. Gdy nie będziemy potrzebowali dużej ilości światła np. zimowymi popołudniem, czy wieczorem w lecie możemy świecić tylko dodatkowe punktowe lampki. Pozwoli to zaoszczędzić sporo funduszy i będzie bardzo komfortowe.

Szafki na kółkach

Jeśli posiadamy małe pomieszczenie i zadajemy sobie pytanie, jak urządzić wąską kuchnię, która wymaga nieszablonowych rozwiązań warto takie zastosować. Jednym z najciekawszych są szafki na kółkach. Mogą mieć one różną formę — od małych po duże i od otwartych po zamknięte. Największą korzyścią jest możliwość ich komfortowego przemieszczania. Szafka taka może pomieścić wiele drobnych przedmiotów czy tych, których używamy najczęściej. Jeśli będzie otwarta, to wygodnie możemy przechowywać tam sztućce czy garnki. Kiedy będziemy chcieli skorzystać z części w której stoi na co dzień taka szafka, będzie wystarczało ją tylko przesunąć. W ten sposób możemy wykorzystać miejsce przy dużych półkach, z którego nie korzystamy zbyt często. Dzięki temu na blacie czy w podstawowych szafkach zrobi się sporo wolnego miejsca.

Stół składany ze ściany

Stół to zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc w domu, przy którym domownicy spotykają się na wspólnych posiłkach. Jeśli w kuchni nie ma na tyle miejsca, aby postawić stacjonarny duży i wygodny stół nie warto iść na kompromisy w postaci małych stoliczków, przy których jedzenie nie będzie przyjemne. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie pustej ściany i zamontowane do niego lekkiego rozkładanego blatu. W razie chęci zjedzenia wspólnego posiłku wystarczy rozłożyć go i spędzić przy nim czas. Po posiłku w ciągu kilku chwil stół z powrotem zostanie złożony do ściany, a my będziemy mieli do dyspozycji całą kuchnię dla siebie.